Nech je telesný tuk akokoľvek obťažujúci a nežiaduci, nikdy sa ho nedokážeme úplne zbaviť. A ani by sme sa o to nemali snažiť. Tuk má tvoriť 11% telesnej hmotnosti aj u štíhleho jedinca a má podstatne viac funkcií ako vytŕčať a prevísať. Podstatné je ujasniť si hneď na začiatku, čo si pod pojmom chudnutie predstavujete a čo ste tomu ochotní obetovať. To, že niekto drží diétu ešte neznamená, že schudne a takisto neznamená, že keď športujete, že z vás zaručene ubudne. Treba si uvedomiť, či chcete zredukovať telesnú hmotu, alebo vymeniť tukovú hmotu za svalstvo alebo vyformovať postavu, alebo kombináciu týchto možností. Vždy je potrebné zvoliť si rozumný kompromis. Nemôžeme predsa očakávať, že keď si rapidne zredukujeme príjem potravy, že budeme zvládať podávať väčšie výkony a takisto nemôžno očakávať, že pri zdvojnásobení objemu výkonu budeme ubúdať na hmotnosti a zároveň naberať svalovú hnmotu.
Pohyb vs. diéty ako komplexný nástroj redukcie telesnej hmotnosti
Myslím, že nájsť v dnešnej dobe časopis, v ktorom nenatrafíte na nejakú zaručene patentovanú a overenú diétu je vysoko nepravdepodobné. Nech už princíp diéty spočíva v hocičom, mali by sme si uvedomiť, že žiaden radikálny zásah do metabolizmu sa nezaobíde bez následkov. Ak chcete zhodiť nejaké to kilo, očakávajte, že nestačí len prestať sa kŕmiť. Podstatou je rozdiel medzi príjmom a výdajom energie, resp. dosiahnuť, aby bol príjem nižší ako výdaj. Inými slovami : BEZ POHYBU TO NEJDE !!! Nadnesene by sa dalo povedať, že ak telu zoberiete veľký podiel príjmov v podobe kilojoulov, tak spanikári a namiesto toho, aby začalo spaľovať nechabrané tuky, spraví presný opak. Nakoľko sú tuky tak ťažko nadobudnutý majetok, tak sa ich snaží za každú cenu zachrániť a zakonzervuje ich. A ide sa ďalej, my sa trýznime, hladujeme a zatiaľ sa nám pekne odvodňuje organizmus (pretože strava je podstatným príjmom tekutín), čo sa na váhe prejaví zdanlivo ako prvotný úspech a keďže sme lemraví, a zdanie klame a myslíme si, že stačí nejesť, pomaly nám ubúda svalová hmota. Výsledný efekt je taký, že máme tenučké ručičky a nožičky a pneumatika je taká istá... A potom to vzdáme, vrátime sa do pôvodných koľají a naberieme všetko naspäť, s tým rozdielom, že svalovú hmotu, o ktorú sme prišli nahradí tuk a výsledkom chudnutia je paradoxne dôverne známe jojo.
Nie je pohyb ako pohyb aneb kto hľadá, nájde
Keď si niekto myslí, že pohyb spadá do kategórie „vykiepiť sa na rotoped a čumieť pri tom panelák“, tak to môže zabaliť hneď. Vy pravdepodobne schudnúť nechcete. Netrápte sa, robte to čo vás baví. Pravdaže s mierou. Ten kto chce niečo dosiahnuť, musí pre to aj niečo obetovať. Mať „peknú, štíhlu“ postavu nie je len určitá fáza v živote, je to spôsob života, ktorý vyžaduje zdravý životný štýl, disciplínu, pravidelnosť a veľkú dávku sebazapretia. Určite existuje pohybová aktivita ktorá vám bude vyhovovať, baviť vás a vy sa jej budete schopní a ochotní venovať. Na začiatok stačí vymeniť výťah za schody, MHD za chôdzu, bicykel...
Mýtus: veľa tekutín neznamená veľa hocijakých tekutín
Prvé pravidlo: piť veľa, pri fyzickej aktivite ešte viac! Druhé pravidlo: necukriť! Ak cukríte čaje, kávu, hocičo, najlepšie spravíte, ak od toho upustíte. Až potom dokážete objaviť skutočnú chuť čaju a kávy. PS: čaj pu-erh napomáha pri spaľovaní tukov a je zdrojom antioxidantov. Tretie pravidlo: nízkotučné mlieko nie je voda, ale plnohodnotné mlieko! Kto neverí, nech priberie! To že niečo nie je mastné, neznamená, že to nemôže byť aj chutné. Pol litra plnotučného mlieka je v podstate druhý obed.
Mýtus: Športovať treba ráno nalačno
Mnoho ľudí si myslí, že keď športuje ráno a a ešte k tomu nalačno, tak spáli viacej kalórií a viacej schudne. Blbosť! Na výkon treba energiu. Tým, že sa ráno nenajete a idete športovať akurát miniete všetky zásoby glykogénu vo svaloch a okrem toho, že nebudete vládať a dostanete „hlaďák“ vám hrozí, že sa budete celý deň cítiť riadne pod psa. Mýtus: Alkohol Alkohol (etanol) predstavuje najlacnejší variant energie. Vyjadrené v reči čísel: Jeden gram cukru predstavuje energetickú hodnotu 17 kJ. Pre porovnanie gram etanolu predstavuje 30 kJ. Trocha matematiky: Jeden deciliter 52%-ného destilátu sa rovná 46 gramov etanolu krát 30kJ sa rovná 1380 kJ, v prípade, že pijeme „biely“ alkohol, (sladký alkohol by toto číslo podstatne navýšil). No a 1380kJ je približne 25% odporúčaného energetického príjmu u priemernej osoby. Alkohol neobsahuje žiadne vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákninu a je iba zdrojom „prázdnych kalórii“, ktoré sa v najlepšom prípade pri vyváženej energetickej bilancii premenia na tukové zásoby. • 10° pivo = cca 600 kJ* • 12° pivo = cca 800 kJ* • nealko pivo = 400 kJ* • čierne pivo = 1100 kj* pri objeme 0,5 litra
Mýtus: Prestanem fajčiť, automaticky priberiem
Pravda nepravda. Všetko je o disciplíne. Viem to z vlastnej skúsenosti. Ak niekto chce nahradiť jednu formu závislosti druhou tak priberie. Ak dokáže kontrolovať nervozitu a trebárs aj okusuje ceruzky, tak nepriberie. Naopak, to že človek prestane fajčiť je ideálny čas na pohyb. Zväčší sa vitálna kapacita pľúc, obsah CO2 v krvi sa zredukuje, zníži sa tvorba hlienov...
Mýtus: Nejedenie po piatej
Základná chyba interpretácie tejto dogmy je v tom, že neberie do úvahy biorytmus moderného človeka. Vychádza z informácie, že človek chodí spať so sliepkami, respektíve, krátko po tom, čo ich zavrie. Oprava by znela asi NEJEDZTE PRED SPANÍM! o časovom údaji ako dlho pred spaním by sa nemalo jesť by sa dalo polemizovať dlho. Moja odpoveď znie dostatočne dlho na to, aby ste nešli spať s plným bruchom a dostatočne krátko na to, aby vám neškvŕkalo v bruchu, pred tým ako sa uložíte do postele.
Mytológia redukcie v kocke alebo čo ste možno nevedeli alebo odmietali akceptovať:
Nezasýtila vás porcia obeda? Počkajte 20 minút kým to mozgu dojde. Dráhy vegetatívnych nervov sa moc neponáhľajú. Skúste sa zatiaľ napiť. Nízkotučné mlieko nie je voda! Syry sú zdravé, ale tučné. Vyberajte opatrne. Alkohol je niečo ako čokoláda po ktorej ste opití Bielko je bielkovina, žĺtko cholesterol Jedzte častejšie a menej. Organizmus sa s tým lepšie popasuje Párky sú múka+kože a nie mäso a už vonkoncom nie raňajky Arašidy nie sú orechy, ale strukovina. A okrem tuku obsahujú aj plesne. Nejedzte čokoládu a sladkosti tri týždne. Potom už vám nepôjdu na chuť. Oni aj tie chuťové receptory nemajú až takú dobrú pamäť Slanina, klobása, pašteky sú chápadlá diablove Nanuky, zmrzlina sú len obdobou sladkostí Necukrite, nemastite a nepite kompótovú vodu. (pokiaľ ste sa nepredávkovali inzulínom alebo nemáte hypoglykémiu) Čipsy obsahujú v percentuálnom podiele viac tuku ako hranolky, čo neznamená, že hranolky sú zdravšie. Aj ovocie je sladké a čo je sladké, tak je cukor, a kde je cukor tam je energia. Všetkého s mierou. To platí aj pri sušenom ovocí, dvakrát.
Komentáre
on-line zdarma+dáreček pro každého